Lekcia na tému exkurzie do vlastivedného múzea. Abstrakt z exkurzie do vlastivedného múzea pre rozvoj vzdelávacej oblasti „Poznávanie“ na tému: „Fauna našich lesov.
Témou hodiny je exkurzia do vlastivedného múzea
"História mojej krajiny"
„Keď sa chceme dotknúť histórie,
Alebo hon na ponorenie sa do nádherného sveta
Ideme do múzea, prechádzame sa po chodbách,
A pre seba máme veľa zaujímavých vecí
Nájdeme ".
Cieľ:
oboznamovanie detí s históriou ich rodnej krajiny;
túžba zachovať a zveľadiť svoju históriu.
Úlohy:
dať vedieť, že vlastivedné múzeum je správcom pravých pamiatok, hmotnej a duchovnej kultúry nášho mesta;
upevniť pojmy „múzeum“, „historické pramene“;
rozširovať a prehlbovať vedomosti žiakov z histórie rodné mesto;
rozvíjať logické myslenie, zvedavosť, schopnosť vedenia komparatívna analýza;
systematizovať zovšeobecňovať vedomosti detí o voľne žijúcich zvieratách;
rozvíjať zvedavosť, pozornosť, pozorovanie;
Organizačný moment.
Vychovávateľ: Chalani, dnes sa vyberieme na exkurziu do nášho vlastivedného múzea, kde sa zoznámime s históriou nášho regiónu a mesta.
Múzeum obsahuje exponáty - skutočné predmety, ktoré existovali v staroveku.
Koľkí z vás boli v múzeu?
Čo znamená slovo „múzeum“?
Múzeum (z gréckeho μουσεῖον - dom múz) - inštitúcia zaoberajúca sa zhromažďovaním, štúdiom, uchovávaním a vystavovaním predmetov - pamiatok prírodná história, materiálnej a duchovnej kultúry, ako aj osvetovej činnosti.
Odchod detí do vlastivedného múzea.
Stretnutie so sprievodcom
Priebeh vyučovacej hodiny - exkurzie.
1. Výstava „Sing the Aldan Land“ venovaná Roku literatúry. "Aldan - Stránky histórie".
Pred niekoľkými rokmi na území regiónu Aldan šumela tajga bezhraničnej divočiny. Na rozsiahlom území nebolo jediné sídlisko. A zrazu tu bol život v plnom prúde. Ľudia sa sem začali hrnúť odvšadiaľ. Veľa ludí. Pozdĺž potokov sa objavili drevené stavby a začali sa klásť cesty. Bolo to ťažké obdobie. Neboli tam autá ani lietadlá Zrod horského Aldana, prvorodenca zlatého priemyslu v Jakutsku, nebol jednoduchý.
Na výzvu regionálneho výboru Komsomolu začala výroba jakutskej vidieckej mládeže. Bola vedúcou silou nielen v baníctve
Vytrvalo ovládali banícke povolania, stali sa majstrami svojho remesla. Práve tu sa im dostalo pracovného otužovania. Pracovníci Aldanu boli vždy v popredí konkurencie a ospravedlňovali vysoké hodnotenie svojej práce.
Aldan sa zmenil z prospekcie na vysoko mechanizovanú: manuálnu prácu nahradili bagre, rýpadlá a buldozéry, moderné spracovateľské továrne.
Aldanzoloto Combine neustále rekonštruuje továrne na ťažbu zlata a bagre a zavádza do banských operácií výkonné zariadenia na zemné práce. Druhým zrodom Aldanu ako oblasti ťažby zlata v krajine bolo objavenie ložiska zlata Kuranakh a spustenie závodu na získavanie zlata v Kuranakh.
Oblasť Aldan zostáva vedúcou oblasťou ťažby zlata v republike.
A zlato Aldana prvýkrát objavili komunistický robotník Voldemar Bertin a lovec, nestraník Jakut Michail Tarabukin.
Priemysel ťažby zlata v Jakutsku, ktorý sa začal objavením a rozvojom podzemných zdrojov Aldanu, má slávnu históriu. Ich mená a činy si zaslúžia uznanie. O priekopníkoch a objaviteľoch zlatonosných pieskov aldanskej zeme, o ťažkom začiatku jej rozvoja v podmienkach hospodárskej devastácie po občianskej vojne, o prvých krokoch pri formovaní zlatého priemyslu, o všeobecnej prac. nával nadšencov, ktorí začali stavať nový život, dozvedáme sa z kníh, zo starých záznamov, ktoré si písali samotní robotníci, zlatokopi.
„Baníci potom išli domov pracovná zmena pocit príjemnej únavy v tele. A všetci si mysleli, že zajtra to nebude jednoduchšie - bude rovnaká stresujúca úloha a znova ju splnia. A budú spokojní sami so sebou, ako je spokojný každý, kto prekonal ťažkosti."
2. Svet dávnych tajomstiev a záhad.
Okrem toho sú tu vystavené a uložené v fondy múzea unikátne nálezy súvisiace so životom starovekých ľudí - predmety poľovníctva, každodenného života, umenia. To všetko je zaujímavé tak pre vedcov z celého sveta, ako aj pre návštevníkov, ktorí majú možnosť dostať sa do kontaktu s dobou, ktorá je od našej doby vzdialená asi 20 tisíc rokov.
Jakutsko je svet starých tajomstiev a záhad, ktorý láka a pozýva cestovateľov z rôznych častí Zeme. Len tí najodvážnejší a najstatočnejší sa odvážia postaviť sa na svojvoľný sever, ktorý za drsnou ľadovou maskou skrýva úprimnú srdečnosť a pohostinnosť, neskutočnú štedrosť a obrovské množstvo starovekých pokladov.
Hlavným pokladom regiónu je jeho nádherná príroda. Medzi zasneženým prírodným šarmom ako vzácna perla vyniká Jakutsko, ktorého história je plná mnohých prastarých tajomstiev a legiend rozprávajúcich o živote na severe a jeho slávnych tradíciách.
3. Jedinečný nález.
"V jedinečnej oblasti v hĺbke asi 100 m sa nám podarilo nájsť bohatý materiál na výskum - sú to mäkké a tukové tkanivá, mamutia vlna." Ľudia našli mamutie kosti už od staroveku. Ale potom na zemi neexistoval žiadny predstaviteľ zvieracieho sveta, ktorý by mal kosti takých pôsobivých veľkostí, a to viedlo k vzniku mnohých legiend. Podľa jedného z nich ľudia verili, že kdesi hlboko pod zemou žije gigantická šelma, ktorá sa ľuďom neukazuje a objaviť sa dá až po smrti. A zo slov "ma" - zem, "mut" - krtko začal volať túto šelmu - mamut. Podľa inej legendy sa volal Inder. V tých časoch tu bola tundra, pásli sa tu stáda mamutov, usadili sa ľudia. Mamut bol najpočetnejším predstaviteľom fauny, ktorá v tom čase existovala. Mamut bol dobrou korisťou pre lovcov - dával veľa mäsa, kosti sa používali na stavbu a vykurovanie domov. Z klov mamuta, ktorí ich narovnávali, starí ľudia vyrábali oštepy.
Okrem poľovníckeho a domáceho náradia sa vyrábali aj amulety. Starovekí ľudia uctievali toto majestátne zviera, ktoré poskytovalo jedlo, teplo, materiál na stavbu a vykurovanie bývania.
4. Kultúra a každodenný život národov nášho regiónu.
Evenovia žili na severovýchode Ruska od staroveku. Evenovia sú kočovný národ. Život muža tajgy úzko súvisí s lesom. Z dreva postavili prístrešky na uskladnenie potravín a vecí, postavili kostru obydlia zo stĺpov, postavili ohrady pre jelene. Jazdecké a nákladné sane (tolgokil), stoly s krátkymi nohami (stôl), veslá (ulivur) a zásuvky na riad (savodal) boli vyrobené z mäkkého brezového a borovicového dreva. Drevené predmety boli zdobené vzormi, ktoré sa nanášali nožom, dlátom, vŕtačkou. Vystrihovali drevené masky pre šamanov, ladné figúrky zvieratiek a vtákov, drevené riady, detské hračky - píšťalky, bábiky.
Kamarát im slúžil ako bývanie. Tri hlavné póly "turgu". „Turgu“ na vrchu boli spojené vidlicou a inštalované tak, že dve z nich, tvoriace jednu zo strán trojuholníka, boli umiestnené tak, aby boli orientované na cestu, po ktorej prišli do tábora.
Muži sa zaoberali kováčstvom, spracovaním kostí a dreva, tkaním opaskov, koženým lasom, postrojom atď., Ženy - obliekaním koží a rovdug, výrobou odevov, doplnkov na spanie, baliacich tašiek, prikrývok atď. Dokonca aj kováči vyrábali nože, časti zbraní atď.
Hlavným materiálom tradičného odevu Evenov bola kožušina jeleňa, ako aj kožušina horského barana a rovduga (semiš vyrobený z jelenej kože). Boky a lem boli lemované kožušinovým pásikom a švy boli prekryté pásikom zdobeným korálkami.
Charakteristické je, že pri narodení dieťaťa mu bola pridelená časť stáda, ktorá sa spolu s potomstvom považovala za jeho majetok. Jazdu na koni učili deti už od útleho detstva.
Poľovníctvo bolo tradičnou činnosťou Evenkov. Zabezpečovalo väčšinu potrieb rodín Evenkovcov na potraviny a suroviny pre výrobné odvetvia domácej výroby. Ako lovecká zbraň slúžili luk (nuua), kopija (vodič), palmová kopija (ogpka), nôž (hirkan), kuša (berken), ústna pasca (nan) a pištoľ. Lovili na jeleňa, na lyžiach-golitoch (kai-sar) a lepených srsťou (merengte), honičku, skrad, s jelenicou, poľovnícky pes.
Lovili soboľa, veveričku, líšku červenú a čiernohnedú, hranostaja, rosomáka, vydru, jeleňa, losa, barana horského, zajaca, husu, kačice, liesku, jarabicu, tetrova lesného atď.
5. Kultové uctievanie Evenkov.
Medvedí kult.
Osobitné miesto zaujímal lov medveďov, regulovaný prísnymi pravidlami a rituálmi. Medveď bol nazývaný alegoricky, často slovami vypožičanými z jazykov susedných národov (Jakuti, Rusi, Yukagiri). Pri príležitosti vyťaženia medveďa sa konal medvedí sviatok. Medvedí sviatok (mans. Yany pike - "veľké tance", nivkh, chhyf lerand - "hra na medveďa") je komplexom rituálov spojených s kultom medveďa. Obrady sprevádza hra o hudobné nástroje, rituálne a zábavné tance, spev. Existujú mýty o tom, ako vznikli medvedie prázdninové rituály. Mýtus Evenk rozpráva o dievčati, ktoré odišlo do lesa, spadlo do brlohu s medveďom a prezimovalo tam. Na jar sa vrátila k rodičom a porodila medvedicu, ktorú vychovali. Neskôr sa dievča vydala za muža a porodila chlapca. Obaja bratia vyrástli a rozhodli sa zmerať svoje sily. Mladší brat - muž zabil staršieho - medveďa.
Medvedie mäso sa konzumuje v noci počas celého sviatku (až tri dni) a medzi jedlami organizujú tance, hry a spev. Spomedzi Evenkov medveďa zabil najstarší z lovcov. Sviatok sa konal v dome poľovníka, ktorý zabil medveďa. Lov medveďa bol vybavený špeciálnymi pravidlami a rituálmi, ktoré súviseli s uctievaním tohto zvieraťa.
Šamanovi asistenti sú posvätné vtáky.
Medzi orochonskými Evenkami sa kultovému uctievaniu tešili tieto vtáky: havran (oli), orol (kiran), labuť (gakh), potápka (ukan), kačica modrozelená (chirconi), ďateľ čierny (kirokta), kukučka (ku-ku), pieskomil (Chukchumo), sluka (oliptykin), sýkorka (chipiche-chiche). Všetky tieto vtáky boli považované za asistentov šamana v rituáloch liečby, extrakcie duší jeleňov a zdravia pre rodinu. Všetky tieto vtáky sú nedotknuteľné, bolo prísne zakázané ich zabíjať a jesť ich mäso.
Evenks považuje havrana za osobu premenenú na vtáka. Verilo sa, že vrany sa môžu oženiť s Evenk dievčatá, ale jednoducho nerozumeli jazyku. Evenkoví lovci verili, že vrany pomáhajú chrániť stáda sobov pred predátormi tým, že počas lovu hľadajú zvieratá a prezrádzajú ich krikom. Medzi šamanmi pôsobí havran počas rituálov ako strážca šamanovej duše.
„Ak niekto zabije vranu, potom jej duša odletí k svojmu“ otcovi Kharovi Syagylakh'uovi so sťažnosťou na páchateľa. Potom tento boh hrozne potrestá páchateľa-lovca a zošle na neho chorobu."
Orol bol vedúcou postavou v šamanskej mytológii. Toto je jediný vták, ktorý je schopný odohnať nepriateľských duchov od šamanovej duše. Vo všetkých rituáloch bol vodcom a ochrancom kŕdľa vtákov nesúcich dušu šamana.
Loon je šamanská vlastnosť. V šamanskej mytológii je to jeden z pomocných duchov, cez ktorých šaman letí s "Cestou vtákov" k prameňu Dolbor, rieky, ktorá pramení v Hornom svete. Vtáčí duchovia plnia povinnosti poslov k duchom Horného sveta. Mnohí Evenki veria, že potvora stvorila Zem. Stalo sa to takto: „Na počiatku bola voda. Potom tam boli dvaja bratia - hargi a seveki. Seveki bol láskavý a žil hore a zlý hargi - dole. Sevekiho asistenti boli gogol a loon. Loon sa ponoril a vytiahol zem. Postupne sa pozemok rozširoval a nadobudol moderný vzhľad.“
6. Záverečná časť.
Človek je najväčším výtvorom prírody. Zo zvieracej ríše sa vynoril v priebehu mnohých rokov evolúcie. Príroda ho naučila pracovať, myslieť, vyrábať, vidieť krásu, pozorovať a chápať svet. Bez prírody by sa človek nestal človekom. Príroda je všetko, čo nás obklopuje: živé i neživé.
Ako radi hovoríme, že človek je pánom prírody, hovoríme si „Homo sapiens“. A ako často zabúdame, že v prvom rade je človek dieťaťom prírody. Všetko, čo nás obklopuje: lesy, rieky, jazerá, nie je len biotopom vtákov, rýb, zvierat, ale aj biotopom človeka. A vtáky, ryby, zvieratá, rastliny sú naši bratia, deti našej slobodnej matky – prírody.
Zhrnutie.
Čo sa vám na múzeu páčilo viac?
Legendy o tom, aké zvieratá ste sa na exkurzii naučili?
O čom by ste sa chceli dozvedieť viac?
MBOU „Stredná škola Meshkovskaya
Okres Shebekinsky v regióne Belgorod "
Vývoj muzeálna lekcia na tému "Diaľková exkurzia do múzeí sveta"
Pripravené: Ortodoxný učiteľ
kultúra MBOU "Meshkovskaya stredná škola"
Marina Vedutenko
Účel: zoznámenie sa s hlavnými typmi múzeí vo svete.
Formovať porozumenie vzťahu medzi historickými obdobiami a ich začlenením do inej doby, inej kultúry prostredníctvom komunikácie s historickými a kultúrnymi pamiatkami;
Formovať udržateľnú potrebu a zručnosti komunikácie s pamiatkou, s múzeom;
rozvíjať schopnosť estetickej kontemplácie a empatie;
Formovať úctu k iným kultúram, pripravenosť pochopiť a prijať systém iných hodnôt;
Rozvíjať potrebu nezávislého rozvoja okolitého sveta štúdiom kultúrneho dedičstva rôznych období a národov.
Počas vyučovania
Ahojte chalani!
Dnes v lekcii budeme hovoriť o múzeách. Kto môže povedať, čo je múzeum? (odpovede študentov).
Dnes vás pozývam na výlet do niektorých známych múzeí v našej krajine.
Poďme sa najprv rýchlo pozrieť do histórie.
V múzeu je veľa starožitností, uchovávajú sa veci z rôznych krajín, vypovedajú o živote v minulosti. Človek, ktorý rozumie tichej reči vecí, sa môže vydať na vzrušujúcu cestu. Samotné slovo „múzeum“ má svoje korene v kultúre starovekého Grécka. Výraz MUSEION sa do ruštiny doslova prekladá ako chrám múz.
Múzeum Grékov sa však líšilo od nášho chápania tohto výrazu. V staroveku bola táto inštitúcia považovaná za miesto poznania okolitého sveta, všetkých druhov myšlienok. Najznámejšie bolo múzeum v Alexandrii, ktoré vytvoril Ptolemaios Soter v roku 280 pred Kristom. Tu bolo najviac veľká knižnica staroveku, ktorý používali mnohí vedci tej doby. Zároveň existovali prototypy moderných múzeí, t.j. zbierky určitých predmetov. Významní aristokrati, ktorí zbierali drahé umelecké predmety, šperky majstrov vo svojich domovoch, sa snažili vyniknúť. Majitelia krásnych vecí sa teda oddelili od nižších barbarov. Múzeum bolo jedným zo spôsobov sebavyjadrenia.
Aké sú múzeá? Čo si myslíte, že by samotné múzeá odpovedali na otázku: „Čo sa dá uložiť vo vašich stenách?“
Možnosti odpovede. Oblečenie, domáce potreby, autá, hudobné nástroje, pozostatky starých zvierat a rastlín, technické vynálezy, obrazy, umelecké diela atď.
Dnes je zvykom rozlišovať tieto typy múzeí:
umelecký,
historické,
prírodná veda,
technický,
literárne,
pamätník,
miestna história.
Múzejné exponáty nie sú len predmety, ale predmety, ktoré k nám prišli z inej doby.
Múzejným exponátom alebo múzejnou hodnotou môže byť: akýkoľvek predmet z okolitého sveta, ak pomáha predstaviť si dobu, v ktorej vznikol a „žil“, jedinečný výtvor prírody, predmet, ktorý uchováva spomienku na výnimočného človeka, resp. podujatie, nádherný výtvor ľudských rúk (technická stavba, maľba, socha, park).
Zbierka múzejných kúskov nám môže o svojej dobe, majiteľoch, prezradiť nejednu vec.
V múzeu sú originálne exponáty a kópie exponátov.
Originál je vec, dôkaz doby.
Kópia je vo všetkých smeroch podobná originálu. Kópia je pre múzeum potrebná, ak originál nemožno uchovávať na svetle, pod holým nebom, ak nahrádza stratenú časť schátralého originálu. Preto je v múzeách vedľa exponátu uvedené, či je pravý. Ale ani najpresnejšia kópia nemôže nahradiť originál.
A dnes vás chcem pozvať do múzea. A dokonca nie jeden, ale hneď niekoľko.
Irina Fedorová
Cieľ:
Rozvíjať u detí záujem o históriu, miestna história, aby sa vytvorili prvé predstavy o živote roľníkov na pôde Bologovskaja. Vzbudiť záujem ľudovej kultúry, oboznámiť s predmetmi starej ruštiny každodenný život: kuchynské potreby, náradie, odevy, ručné práce.
Zoznámte deti s orálom ľudové umenie- malé žánre ľudu folklóru: príslovia, porekadlá, porekadlá, hádanky, hlášky. Naučte sa chápať vzdelávací a kognitívny význam prísloví a porekadiel.
Materiál:
Starožitné predmety do domácnosti: samovar, drevená misa, hlinené hrnce, liatina, mosadz 11111, petrolejka, kosák, lipová skrinka, lykové topánky, kolovrat s ľanovou kúdeľou, vreteno, ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou, ľanové obliečky na posteľ, koberčeky.
Priebeh vyučovacej hodiny.
V našom múzeum zbierali starožitnosti, ktoré používali ešte naše prababičky a pradedovia: kuchynské potreby, domáce potreby, odevy, ručné práce. Rusko sa za starých čias nazývalo drevené. Kedysi dávno v Rusku si roľníci postavili vlastné obydlia z guľatiny. Nazývali ich chatrče. Všetko v chatrči bolo vyrobené z drevo: podlahy, stropy, steny, nábytok a riad. Varili v nej jedlo, piekli chlieb, spali na nej, v mraze vykúrila kolibu.
Riad v sedliacka chata bol drevený a hlina: hrnce, lyžice, misky (nazývali sa latky) neskôr tam bol kov riad: liatina, samovar-otec a kovové predmety každodenný život: rukoväť, žehlička, kosák, petrolejka. Z lipovej fakle sa vyrábali koše, škatule a z lyka sa vyrábali lykové topánky. (Zobrazí učiteľ týchto predmetov)
Ľan sa už dlho pestuje v Rusku a na pôde Bologovskaya. Zavolali ho láskavo: pekný malý lenok, malý biely. A každý rok od 14. októbra začali priasť ľan. Na takýchto kolovrátkoch priadli ľan (šou)... V každom dome bol kolovrátok. Pre všetky dcéry na svadbu otec vyrobil takýto kolovrátok ako darček.
Kolovrat pozostáva zo stojana s hrebeňom, čepele, na ktorú je pripevnený kúdeľ a dna, na ktorom sedí kolovrat. Kolovrat bol zdobený vzormi.
Točiaci sa kôň skrútil niť a namotal ju na vreteno. (Šou) Zo získaných priadzí sa na špeciálnych krosnách tkalo súkno. Z plátna sa šilo oblečenie, uteráky, obrusy. Hovoril: "Ľan vyčerpá, ľan a pozlátený"... V našom múzeum je ľanová košeľa s výšivkou, ľanové uteráky s čipkou,
ľanové drapérie na posteli.
Farebné koberce, farebné a elegantné, sa tkali na špeciálnych krosnách. Naše prababičky boli remeselníčky a ihličkové. Z hlbokého staroveku k nám prišiel príslovie: "Neučte nečinne, ale učte vyšívaním".
Naši predkovia vedeli pracovať, vedeli a radi sa zabávali, žartovali. Prehovoril Rus: "Pieseň je priateľ, ale vtip je sestra"... Mnoho Rusov dalo dokopy rôzne vtipy, vtipy, príslovia, chytľavé frázy, hádanky. Teraz sa vás opýtam na staré ruské hádanky a v našej sú odpovede na ne múzeum.
1. Nad dierou, pod dierou,
A v strede je oheň a voda.
(samovar)
Aké je porovnanie v Rusku so samovarom? (Buchavý, dôležitý ako samovar) O tučnom, hlúpom mužovi.
2. Kopali ma, šliapali ma,
Bol som pri ohni, bol som na bazáre.
Kým som bol mladý, nakŕmil som sto hláv,
A ako padal, zmizol.
(hrnec)
Čo ste varili v hrncoch? (kapustová polievka, kaša) Hovoril: "Kapustnica a kaša sú naše jedlo.". "Kde je kapustnica a hľadaj nás".
3. Koryto ľudí je plné.
(miska s lyžičkami)
4. Roh, ale nie býk,
Dosť, ale nie plná,
Dáva ľuďom
A on sám ide odpočívať.
(uchopenie)
- .Hovoria: "Chlapský úchop, vyrastal s úchopom"... Čo je to za chlapa? (chytľavé, silné.)
5. Z rohu do rohu
Železný darebák
Všetko žehlíme. týkajúci sa,
A ak sa ho dotknete, hryzie.
(železo)
6. Malý, hrbatý,
Prehľadal som celé pole.
Utekal som domov a ležal som tam celú zimu.
(kosák)
7. Vyrobené zo železa,
Vedia rezať a rezať. ...
Keď sa stretnú-
Časti sú rozdelené.
(nožnice)
8. Hrebeň visí celý v záplatách.
(košík)
Krabice a krabice boli tkané z fakle.
Hovoria: "Hovoril som z troch boxov", (klamal, chatoval)
9. Klietky idú do lesa.
Z lesa prichádzajú klietky.
(lýkové topánky)
- Prečo hovoria: "Lapti sú nové, ale tečú?"
O kom to hovoria?: "Ach, ty mrzuté topánky!"(o hlúpom, hlúpom človeku.)
10. Čím viac točím,
Čím som hustejšia.
(vreteno)
- O kom hovorili: "Tenká ako vreteno?" (o štíhlom, štíhlom dievčati)
V akej rozprávke hralo vreteno osudová úloha v živote Hlavná postava? ("Spiaca kráska")
11. Visí na stene, visí,
Všetci sa ho chytia.
(uterák)
12. Našpúliť, nenašpúliť,
Vystrčiť hlavu nad hlavu.
Tancujte deň čo deň
A pôjdete si oddýchnuť.
Jeden vchod, dva východy.
(tričko)
Príslovie: "Košeľa sa opotrebuje, ale dobrý skutok zostane.".
13. Aký je to prosťáčik
Ľahnite si na stranu pri dverách,
Na ceste, na prahu, zastaví nohy?
(rohožka)
Naše prababičky boli také šikovné a vtipné. Hovoril: "Deň je nudný až do večera, ak nie je čo robiť".
Teraz si zahráme starú hru "Kuzov", v ktorej hrali aj naše prababičky a pradedovia.
Pravidlá hry:
Šofér je vybratý, má v rukách krabicu, obchádza všetkých, čo sa hrajú v slovách:
Vložte zálohu do poľa s koncovkou - ok!
Deti ležali so slovami:
Do krabice vložím vreckovku (Remienok, náplasť, lapotok, ponožka, kruh atď.)
Potom vodič striedavo vyberá vložené predmety z krabice a dáva im rôzne úlohy:
Koho bude zástava, ten povie báseň (alebo riekanku, alebo položte hádanku atď.)
Na záver sa príslovia opakujú:
"Koniec je korunou podnikania."
"Obchod pred potešením."
Súvisiace publikácie:
V predvečer sedemdesiateho výročia Víťazstva sme navštívili miestne vlastivedné múzeum. Zvlášť veľa času bolo venované Sieni vojenskej slávy. Kde.
V našej obci je vlastivedné múzeum a s deťmi sme boli na exkurzii, už pri vchode do múzea sme videli kade (sudy) na solenie.
K 70. výročiu veľkého víťazstva v našej záhrade MBDOU №21 „Brusnichka“ úsilím učiteľov a rodičov našich žiakov vytvorila muzeálnu expozíciu „I.
K 70. výročiu Veľkého víťazstva zavítali deti našej inštitúcie do múzea, ktoré vytvorili učitelia a rodičia. Deň víťazstva trvá.
Jeden z hlavných smerov vlasteneckú výchovu v systéme predškolského vzdelávania je miestna história. Vychovávať lásku k prírode.
, Vedenie triedy
Úvodné slovo učiteľa: Dobrý deň, Drahí priatelia! Dnes vás pozývame na krátku prehliadku nášho vlastivedného múzea. Exkurziu budú viesť naši miestni sprievodcovia.
Miestny historik 1:
Mier s vami, milí hostia,
Prišiel si v dobrú hodinu
Milé a vrelé stretnutie
Pripravili sme pre vás!
Miestny historik 2: Múzeum bolo otvorené v roku 1998. Predtým sme však mali múzejný kútik. V múzeu je veľa exponátov (vyše 100) - sú to domáce potreby, ktoré naši spoluobčania používali pred 40-60 rokmi. Zozbierali ich miestni historici za pomoci učiteľov, študentov, miestnych obyvateľov.
Miestny historik 1: Ľudová múdrosť znie: "Nezabúdajte na staré - zachováva novosť."
V našom múzeu: železo, samovar,
Starožitný kolovrat vyrezávaný...
Je možné milovať svoju zem
Nepoznáte históriu regiónu?
Miestny historik 2:
Niekedy sa stane taký zázrak
Nechajte sa chytiť medzi vecami...
Arsenyevskij bude závidieť
Miestne múzeum...
Tu na tieto veci,
Čo zbierali zo srdca
Aké vedecké
Napíšte svoju dizertačnú prácu...
Miestny historik 1:
Zbieranie vecí predkov,
Milujeme našu zem silnejšie
Neexistuje škola bez múzea
Bez tvojho príbehu!
Nie je vtip vytvoriť múzeum -
Chce to veľa síl a rokov
Aby mohol slúžiť ako múzeum
Mladý etnograf!
Miestny historik 2: Pokračuje zbierka muzeálnych exponátov. Naši sprievodcovia miestnou históriou vedú exkurzie, stretávajú sa s veteránmi Veľkej Vlastenecká vojna, s miestnymi obyvateľmi. Potom tvoria albumy, stoja o ľuďoch svojej rodnej krajiny a dediny, robia exkurzie po múzeu pre žiakov základných a stredných škôl, pre školských hostí.
Miestny historik 1: Nemožno si predstaviť život ruskej dediny bez keramiky - sú to hrnce, hrnce, hrnce, džbány, záplaty, struky na vajíčka, hrdlá, misky, šálky, misky a dokonca aj rumkoy. Vzhľadom na to, že hlina bola všeobecne dostupná, plast ako materiál a po vypálení sa stala žiaruvzdornou, výrobky z nej mali najširšie uplatnenie.
Krynka (krinka) je veľmi starý typ ruského plavidla. Podľa svedectva archeológov bol známy už v X-XIII storočia. Mlieko alebo jogurt sa zvyčajne skladovali v hlinených nádobách a podávali sa na stole. V závislosti od dodatočného spracovania môžu byť krynki oparené, poliate (antizrnité), morené, leštené a rumelkové.
Miestny historik 2: Tento pracovný nástroj zohrával dôležitú úlohu v každodennom roľníckom živote, navyše bol čisto ženský - používal sa v domácnosti - je rubľa. sa používal na vyhladzovanie - „valcovanie“ po vypraní suchého plátna, ktoré je v skutočnosti prototypom žehličky. Na tento účel sa tkanina, ktorá sa má vyhladzovať, pevne navinula na drevenom valci valcového tvaru a zhora sa prevalcovala po rovnej ploche pracovnou časťou pravítka, ktoré bolo stlačené oboma rukami za rukoväť a opačný koniec. .
Miestna tradícia 1: Žehličky na drevené uhlie nahradili sutiny. Žehličky na drevené uhlie sa objavili v časoch Petra Veľkého v 17. storočí. Boli liatinové. Do vnútornej dutiny takýchto žehličiek sa naliali horúce uhlie, po ktorých začali žehliť bielizeň. Ako sa ochladilo, uhlíky sa menili za nové. Úplne prvé starožitné žehličky sa objavili pred 2000 rokmi v Číne. Celkovo existuje sedem hlavných typov žehličiek.
Miestny historik 2: Samotočky nahradili staré kolovraty. Na zakrútenie nite nebolo potrebné otáčať vreteno vretena, teraz stačilo stlačiť nožičku, aby sa samovŕtadlo dalo do pohybu a niť sa skrúcaním navíjala na cievku.
Miestny historik 1: Rocker bol vyrobený z lipy, osiky, vŕby, ktorých drevo je ľahké, pružné a pružné. V živote ruských roľníkov sú najviac rozšírené ohnuté vahadlá vo forme oblúka.
Miestny historik 2: Uterák je „kus plátna“. V minulosti sa uteráky vyrábali doma z ľanu. Vypestovaný ľan sa ťahal (ťahal), namáčal, sušil, šúchal, česal, potom spriadal niť, zo vzniknutej nite sa utkali plátna, ktoré potom ihličkárky vyšívali. Plátna na uteráky boli bielené, preto boli zavesené alebo rozložené na slnku. Vzor bol vytvorený z ľanovej nite, striedaním bielených a nebielených nití. Vytvorenie uterákov bolo diktované nielen materiálnou, ale aj duchovnou kultúrou: použitie v obradoch, rituáloch, tradíciách. Vzor bol určený v závislosti od účelu. uteráky plnil aj estetickú funkciu.
Uterák (osuška) je úzke, bohato zdobené súkno domácej výroby. Pri štandardnej šírke uterákov 39-42 cm sa ich dĺžka pohybovala od 1 do 5 m. Na koncoch boli starobylé uteráky zdobené výšivkami, tkanými farebnými vzormi a čipkami.
Etnograf 1: Dámska košeľa. Veľkosť 44. Kompozit, ušitý z dvoch častí. Vrchná časť, "rukávy", je ušitá z tenkého domáceho ľanu. Golier v podobe nízkeho stojačika so zapínaním na gombík, rovný strih v strede hrudníka. Rukávy sú dlhé, smerom k zápästiu sa zužujú.
Miestna tradícia 2: Domáce potreby používané každý deň v roľníckej ekonomike sú vždy kombináciou krásy a praktickosti. Ruský muž pomocou prírodných materiálov vytvoril množstvo praktických a potrebných predmetov v roľníckom živote. Krabice a truhlice, často zdobené maľbami, so zámkom, sú známe už od 10. storočia. Boli určené na uskladnenie rôznych odevov, vená, šperkov a cenného riadu. V počte truhlice a krabice posudzoval blaho rodiny.
Miestny historik 1: Kocherga, priľnavosť, panvica, lopata na chlieb, pomelo - to sú predmety spojené s kozubom a sporákom.
poker- Ide o krátku, hrubú železnú tyč so zahnutým koncom, ktorá slúžila na miešanie uhlia v peci a hrabanie tepla. Pomocou drapáka sa v peci presúvali hrnce a liatina, dali sa aj sňať alebo nainštalovať do pece. Ide o kovový luk namontovaný na dlhej drevenej rukoväti. Pred zasadením bochníkov do pece pod pecou boli zbavené uhlia a popola a pozametané metlou.
Miestny historik 2: A teraz malý kvíz na základe materiálov našej exkurzie. Určíme najaktívnejšieho a najpozornejšieho návštevníka nášho múzea, ktorý získa pamätný list . Aplikácia
Vzorové kvízové otázky.
- Kedy bolo otvorené naše múzeum?
- Aký materiál bol použitý na výrobu riadu? prečo?
- Na čo slúžil rubeľ?
- Prečo sa železo nazývalo uhlie?
- Čo je to vahadlo?
- Aký vzor bol použitý pri vyšívaní uterákov?
- Čo sa uchovávalo v truhliciach?
- Akú úlohu zohralo chmatnutie v domácnosti?
- Aké výrobky boli vyrobené z dreva? Atď.
Učiteľ: Veľký sovietsky geograf N.N. Baransky povedal: "Aby ste milovali svoju vlasť, musíte ju dobre poznať." Naša exkurzia sa skončila, ale práca na miestnej histórii pokračuje. Dúfame, že vám nebude ľahostajné, čo ste sa dnes dozvedeli. Krajina, na ktorej žijeme, je opradená mnohými záhadami a historickými nálezmi. Miluj svoju zem, svoju dedinu, urob ju krajšou, krajšou. Ďakujem vám všetkým za pozornosť.
Zhrnutie lekcie-exkurzie pre 9. ročník
na tému "Historická miestna história"
téma: Cestujte po krajine Uljanovsk
Typ lekcie:Lekcia v získavaní nových vedomostí
Typ lekcie: Exkurzia na lekciu
Cieľ: Oboznámiť študentov s historickými črtami regiónu Uljanovsk pri návšteve Vlastivedného múzea.
Očakávané výsledky:
a) v oblasti vedomostí:
rozprávajte o zvláštnostiach histórie regiónu Ulyanovsk
ukážte exponáty Vlastivedného múzea
pomocou múzejných exponátov a príbehu sprievodcu si vytvoriť ucelený pohľad na históriu rodnej zeme.
b) v oblasti zručností a schopností preukázať:
rozvíjať logické myslenie a reč žiakov;
naďalej rozvíjať schopnosti počúvať
rozvíjať záujem o históriu
v)v oblasti kvalít, vzťahov, hodnôt ukáž:
podporovať úctu k histórii rodnej zeme;
vytvoriť si aktívnu životnú pozíciu
naďalej rozvíjať zmysel pre vlastenectvo
naďalej kultivovať cit rešpektujúci postoj na okraj
Plán lekcie.
I. Organizačný moment (2 minúty.).
. (25 minút).
III . (frontálny prieskum ),(2 minúty)
ja V. Zhrnutie lekcie. Odraz ( 2 minúty.)
V. Domáca úloha: (1 minúta.)
Priebeh exkurzie.
ja ... Organizačný moment (2 minúty) (Vitajte).
II. Učenie sa nového materiálu . (25 minút).
učiteľ: Ciele našej exkurzie sú jednoduché – dnes sa budeme musieť dozvedieť veľa o regióne Uljanovsk – historické informácie o našom regióne, ktoré nám zanechali naši predkovia.
V posledné roky stalo sa nezvyčajne aktuálne venovať pozornosť miestnemu historickému materiálu, jeho koreňom. Človek, ktorý si nepamätá svoju minulosť, nepamätá si svoju históriu, nemôže napredovať vo svojom vývoji.
Spolu s vami vytvoríme našu lekciu vo forme výletu do krajiny Ulyanovsk, ale najprv sa naučíme vlastnosti nášho regiónu.
( Študent číta báseň „Moje mesto“ od P.T. Melnikov )
MOJE MESTO
Moje mesto nie je z hlbokej antiky,
Ale je pevne etablovaný po stáročia.
Stojí nad Volgou, na vysokej hore,
Na riekach, jazerách, prameňoch.
Iné krajiny ma nezlákajú,
Nemôžem opustiť svoj limit.
Moji priatelia a príbuzní žijú
Na pravom a ľavom brehu.
V záhradách podhorí, pred pádom hviezd,
Počul som klopanie jabĺk
Z koruny, zakrývajúcej priestor pohľadom,
Apeloval som na svojich predkov, no tí mlčia.
Milujem, keď mesto a dediny
Krása nočných svetiel
A na zápästí driemajúcej Volgy
Dva mosty sa lesknú náramkami.
Piotr Trofimovič Melnikov
učiteľ: Teraz prejdime k našej exkurzii.Cvičenie : v priebehu môjho príbehu v zošitoch označiť najzaujímavejšie, nezabudnuteľné momenty.
Staroveké a stredoveké dejiny regiónu
Expozíciu katedry histórie otvárajú sekcie o starovekých a stredovekých dejinách regiónu. Sú tu vystavené materiály z archeologickej zbierky múzea.
Najstaršie obdobie v histórii - doba kamenná- charakterizujú nástroje z kameňa, kostené hroty oštepov harpún, zlomky neolitickej keramiky.
Dobu bronzovú reprezentujú kamenné vŕtané sekery balanovskej kultúry, hrot oštepu typu Seima-Turbino a ďalšie bronzové nástroje. O pamiatky je veľký záujem materiálnej kultúry Drevárska komunita (pol. 2. tisícročia pred Kr.): bronzová sekera, kosák, dýka, náramok, amulety zo zvieracích tesákov, keramické nádoby. Grafická rekonštrukcia zrubového domu kultúry Srubnaja, ktorú vykonal archeológ Yu.A. Semykin na základe materiálov z vykopávok pri obci. Abramovka v okrese Mainsky v regióne Uljanovsk
Obdobie staršej doby železnej zahŕňa kamenný oltár Sauromat, Ananyinskí Kelti a niektoré ďalšie exponáty.
Éra raného stredoveku charakterizujú archeologické materiály imenkovskej kultúry (storočia V-VII): nástroje, zbrane, domáce potreby nájdené na území osady Staromain.
Svetlou stránkou v histórii regiónu je obdobie povolžského Bulharska (X-XIV storočia). Základom poľnohospodárstva bolo poľnohospodárstvo spojené s chovom dobytka. Expozícia predstavuje poľnohospodárske náradie (radlica, motyka), ako aj zuhoľnatené semená pšenice, jačmeňa, špaldy a ovsa nájdené počas archeologická stránka... Mestá povolžského Bulharska boli veľkými strediskami remesiel a obchodu. Materiály expozície odzrkadľujú vysoký stupeň rozvoja remesiel (kováčstvo, šperkárstvo, hrnčiarstvo) a obchodu (dovoz, numizmatický materiál). Medzi unikátne exponáty patrí bulharský kamenný náhrobok zo 14. storočia.
Nepochybnou zaujímavosťou sú materiály pohanského mordovského pohrebiska Murano (2. polovica 13. - 14. storočia), študovaného v r. koniec XIX- začiatok XX storočia. Simbirský archeológ V.N. Polivanov.
Okraj v 17. stor.
V roku 1648 bolo na príkaz cára Alexeja Michajloviča založené na rozhraní riek Volga a Svijaga pevnostné mesto Sinbirsk (do konca 18. storočia sa názov mesta písal písmenom „n“), ktoré sa stala administratívnym centrom a hlavnou pevnosťou línie Simbirsk-Karsun zasechnaya. Vedúcim stavby pevnosti Simbirsk bol vymenovaný Okolnik Bogdan Matveyevich Khitrovo.
Steny a veže kremľa v Simbirsku boli vyrezané z dubových kmeňov. Simbirská pevnosť mala osem veží vrátane dvoch brán. Kremeľ bol zvonku obkolesený vodnou priekopou širokou asi 10 m a hlbokou viac ako 6 m. Vo vnútri Kremľa sa nachádzal miestodržiteľský dvor, arzenál, rádová chata, kostol Najsvätejšej Trojice, väznica, pracháreň a soľná pivnica. Mimo Kremľa sa nachádzala osada, tiež obohnaná dreveným múrom a priekopou. Podľa súpisu z roku 1678 bolo v Simbirsku 605 domácností a 1579 obyvateľov.
Expozícia venovaná dejinám regiónu 17. storočia prezentuje pôvodné dokumenty tej doby - grantový list cára Alexeja Michajloviča Nikitovi Grigorievičovi Levaševovi (1668), stĺpy z konca 17. storočia.
Simbirsk zo 17. storočia bol dobre opevnenou mestskou pevnosťou. Na jeseň roku 1670 posádka pevnosti odolala mesačnému obliehaniu kozáckych a roľníckych vojsk vedených Stepanom Razinom.
Táto sekcia zobrazuje zbrane s ostrím a strelné zbrane, ako aj obranné zbrane 17. storočia: strelecký berdyš, turecká šavle, bočné delá, kolesová pištoľ, reťazová pištoľ, misyurka, orientálny štít.
Simbirská oblasť v 18. storočí
O storočie neskôr, po Razinovom povstaní, región zachvátilo nové, ešte silnejšie ľudové hnutie pod vedením E. Pugačeva. Takmer celé územie kraja zachvátili roľnícke nepokoje.
Povstanie vedené E. Pugačevom bolo porazené. Na príkaz veliteľa represívnych jednotiek grófa II Panina 1. októbra 1774 Pugačev v špeciálnej železnej klietke, v okovách, pod sprievodom dvoch peších rôt, 200 kozákov a dvoch zbraní, ktorým velil generálporučík A. V. Suvorova, priviezli s manželkou a synom do Simbirska. V Simbirsku bol asi 20 dní. Gróf Panin a šéf tajnej vyšetrovacej komisie P.S. Potemkin vypočúval Pugačova niekoľko dní. V novembri 1774 bol Pugačov privezený do Moskvy a 10. januára 1775 popravený.
Ústredným exponátom tejto sekcie je obrazová kópia portrétu E.I. Pugačev, napísaný v Simbirsku na jeseň roku 1774.
Expozícia prezentuje dokumenty o priebehu povstania, ale aj zbrane 18. storočia: dôstojnícky meč, šable, trojrannú pištoľ, delo, ručný mínomet.
Po porážke Pugačevovho povstania, s cieľom posilniť štátny aparát v lokalitách, vydala Katarína II v novembri 1775 zákon o realizácii provinciálnej reformy. V priebehu implementácie tejto reformy v septembri 1780 sa vytvorilo Simbirské miestodržiteľstvo, ktoré pozostávalo z 13 žúp. Dekrétom Pavla I. z roku 1796 bola vytvorená provincia Simbirsk. Počet krajov sa znížil na 10.
Expozícia predstavuje mapu simbirského gubernátora z roku 1780, kópiu dekrétu Pavla I. o vytvorení provincie Simbirsk, kresby znaku Simbirska prijatého v roku 1780 a erby okresných miest.
Medzi dokumentačnými materiálmi je rytina od M.I. Makhaev, na základe kresieb A.I. Sviečka. Rytina zobrazuje panorámu Simbirska v 60. rokoch. XVIII storočia
Do konca 18. stor. Simbirsk sa zmenil na veľké administratívne a obchodné centrum s viac ako 10 tisíc obyvateľmi. V roku 1780 Catherine II schválila prvý pravidelný plán Simbirska, ktorý mal obrovský vplyv na formovanie a rozvoj mesta.
Sociálno-ekonomický rozvoj regiónu koncom 18. - 1. polovice 19. stor.
V prvej polovici XIX storočia. Rusko zostalo agrárnou krajinou. Hlavným odvetvím hospodárstva bolo poľnohospodárstvo, ktoré sa značne rozvíjalo.
Počas sledovaného obdobia bola provincia Simbirsk jednou zo sýpok regiónu Volga. Chlieb vo veľkých množstvách sa vyvážal z provincie do miest Dolného a Horného Volhy.
Expozícia prezentuje dokumenty charakterizujúce stav poddanstva v provincii Simbirsk na konci 18. - začiatku 19. storočia: inzerát na predaj poddaných, kúpnu listinu pre poddaných, sobášny list atď. doklad - geometrický plán a popis obce. Kindyakovki (1802) - umožňuje vám vytvoriť si predstavu o organizácii hospodárstva prenajímateľa.
Do konca 18. stor. na území provincie bolo asi 100 statkárskych a štátnych manufaktúr: liehovary, garbiarne, mydlá, súkenníctvo.
V obchode zohrávali dôležitú úlohu miestne trhy a jarmoky. Karsunskaya, Simbirskaya a Sengileevskaya patrili medzi najväčšie veľtrhy v regióne.
Medzi autentické dokumenty charakterizujúce hospodárstvo regiónu patrí list cisára Pavla I. o prevode príjmov z obchodu na námestí v prospech obchodníkov z Karsunu.
V expozícii sú prezentované predmety priamo súvisiace s obchodom: váhy, oceliareň, súprava kilogramových závaží.
Vystavené sú tu aj strieborné ruble 18. - začiatok 19. storočia, papierové bankovky - bankovky začiatku 19. storočia, poklad medených päťkopiek z 2. polovice 18. - začiatku 19. storočia.
Územie Simbirsk v prvej polovici 19. storočia
V historická expozícia predstavuje množstvo vzácnych predmetov spojených so slobodomurárstvom, náboženským a etickým hnutím konca 18. – začiatku 19. storočia, ktoré poskytovalo významný vplyv o vývoji ruskej kultúry.
V Simbirsku bola prvá slobodomurárska lóža pod názvom „Zlatá koruna“ otvorená v roku 1784. Jej zakladateľom bol I.P. Turgenev. Chata bola početne malá, stretnutia členov lóže boli ojedinelé. V roku 1792 prestala existovať. Druhú Simbirskú slobodomurársku lóžu „Kľúč k cnosti“ otvoril v roku 1817 knieža M.P. Baratajev.Činnosť lóže sa obmedzovala najmä na starosti o vzdelanie, morálnu výchovu jej členov, ako aj charitu. Lóža „Kľúč k cnosti“ oficiálne existovala až do roku 1822, kedy bolo slobodomurárstvo v Rusku zakázané manifestom Alexandra I.
Múzeum sa pýši takými raritami, ako sú slobodomurárske znaky a rituálny slobodomurársky meč, ktorý patril lóži „Kľúč k cnosti“.
So začiatkom vlasteneckej vojny v roku 1812 sa v provincii Simbirsk vytvorili tri pešie a jeden jazdecký pluk milície. Medzi exponátmi, ktoré hovoria o účasti Simbirianov vo vlasteneckej vojne v roku 1812, osobitné miesto zaujíma ocenená zbraň - meč, ktorý patril kapitánovi Simbiryanu P.I. Yurlov, ktorý jej bol ocenený za účasť v bitke pri Borodine. V múzeu sú vystavené aj ruské a francúzske strelné zbrane, ruské vyznamenania z obdobia vlasteneckej vojny z roku 1812.
Materiály expozície oboznamujú s činnosťou simbírov-decembristov: Nikolaja Ivanoviča Turgeneva, Flegonta Mironoviča Bašmakova, Vasilija Petroviča Ivaševa.
Jedinečná je zbierka Ivashev, ktorá obsahuje: autentický oválny portrét dekabristu V.P. Ivasheva; krabica vyrobená z okov V.P. Ivasheva; ruženec, tlač, detské kresby; čipka utkaná z vlasov Kamilly Petrovna (manželky dekabristu) po jej smrti V.P. Ivašev.
Územie Simbirsk dalo Rusku množstvo mien, ktoré urobili pýchu národnej kultúry. Medzi nimi N.M. Karamzin (1766-1826) - spisovateľ, historik, novinár. Pamätník N.M. Karamzin bol otvorený v Simbirsku 23. augusta 1845.
Simbirsk koncom XIX - začiatkom XX storočia
Na začiatku dvadsiateho storočia. Simbirsk bol jedným z najväčších miest v regióne stredného Volhy s počtom obyvateľov viac ako 60 tisíc. V druhej polovici XIX storočia. v Simbirsku sa objavili telegrafné a telefónne linky. V roku 1913 podľa projektu architekta F.E. Volsova bola v meste postavená elektráreň.
Väčšina obyvateľov Simbirska na začiatku dvadsiateho storočia. boli predstaviteľmi buržoáznej triedy. Expozícia múzea predstavuje nábytok, ktorý patril rodine simbirských malomeštiakov Zavyalovcov: sekretárka, postvety, dámsky toaletný stolík.
Pozoruhodné sú pravé pohľadnice s pohľadmi na Simbirsk na začiatku 20. storočia, fotografie simbirských architektov F.O. Livchak a F.E. Volsov, podľa ktorého projektov sa realizovala výstavba obytných a verejných budov v meste. Tieto a ďalšie materiály vypovedajú o urbanizme, krajinotvorbe a rôznych aspektoch života v Simbirsku na prelome storočí.
Obľúbeným miestom odpočinku obyvateľov mesta bol bulvár na Venetoch, ktorý vznikol krátko po celomestskom požiari v roku 1864. Z Venetov bol malebný výhľad na Volhu a povolžskú oblasť. Po večeroch tu často hrala dychová hudba.
III ... Konsolidácia študovaného materiálu .
Dajte mi odpoveď na niekoľko otázok.
Aké sú mená a priezviská slávnych historikov počul si dnes?
V ktorom roku vypukol požiar v Simbirsku?
Koho projekt postavili elektráreň v meste?
Ako sa volajú dekabristi, ktorých ste dnes počuli?
Kto je E. Pugačev?
Kto je Polivanov?
ja V. Zhrnutie lekcie. Odraz ( 2 minúty.)
Páčila sa vám exkurzia?
Aké nové veci ste sa naučili?
Aké zaujímavé momenty si dnes pamätáte?
Aké zaujímavé exponáty si pamätáte?
Prídeme na ďalšiu exkurziu do Vlastivedného múzea?
V. Domáca úloha: (1 minúta.)Keďže vašou úlohou na exkurzii bolo napísať fakty, ktoré sa vám najviac páčili, vyberte si jeden z nich zaujímavosti... A doma pomocou internetu skúste zistiť jeho príbeh, stručne ho opísať.