Podrobný rozbor príbehu tučného leva a psa. Morálna myšlienka v príbehu Leva Tolstého „Lev a pes“
Dolganova Olga Pavlovna, učiteľka základnej školy.
Téma lekcie: Leo Tolstoy "Lev a pes". Viera.
Cieľ hodiny: Oboznámenie sa s prácou, odhalenie hlavného významu.
Formovanie čitateľských zručností, rozvoj analytických zručností.
Vychovávať lásku k zvieratám, schopnosť empatie a lojality.
Vybavenie: Učebnice "Rodnaya Speech" 3. ročník upravil L.F. Klimanova, výstava kníh Leva Tolstého, prezentácia.
Počas tried:
I. Org. moment.
Začíname hodinu literárneho čítania. ^ SNÍMKA č. 1.
II. Aktualizácia znalostí.
Ktorého spisovateľa sme začali študovať?
Nájdite medzi ostatnými portrét spisovateľa. SLIDE číslo 2
Vymenujte ostatných. Diela, ktoré napísali?
Vymenujte diela Leva Tolstého, ktoré poznáte.
^ III.Skontrolujte D/Z.
1) -Prečítajte si príslovia z tabule a porovnajte ich s naučenými príbehmi:
Otec je hrdý, že má statočného syna. (žralok)
Niekto sa smeje, ale ja sa nesmejem. (Odskok)
2) - Stručne povedzte príbeh „Skočte“.
Prerozprávajte tento príbeh v mene chlapca.
Vymenujte a stručne prerozprávajte ďalšie príbehy spisovateľa.
3) - Dnes budeme pokračovať v zoznámení sa s prácou spisovateľa a teraz budeme počuť
Správa o živote Tolstého. (abstrakt od Ershovej Sveta)
4) -L.N. Tolstoy, menom Yasnaya Polyana neďaleko Tuly, otvoril školu pre roľnícke deti, sám bol autorom učebníc a príbehov pre nich. ^ SLIDE # 3 (otvorenie školy)
Písal malé, ale veľmi poučné príbehy. Zahŕňali takzvané „Lekcie života pre deti“. Prečítajme si ich a zamyslime sa nad tým, o akých životných lekciách z vymenovaných sa hovorí v príbehu... SLIDE №4, 5,6 Kto vie, kto je tu pán? (Skok, Oheň, Filippok).
A aké motto si vyberieme pre našu dnešnú hodinu? (Od "Philippky")
IV. Fidget.
V. Štúdium Nová téma.
1) - Štúdium novej témy začneme hádaním hádaniek. ^ SLIDE №7 (hádanky)
Nie je náhoda, že tieto hádanky sú o levovi a psovi, pretože témou našej hodiny je Spravodlivosť. ŠMYKĽAVKA „Lev a pes“ №8
2) Čo je podľa teba realita? (Toto je rozprávaná udalosť, ktorá sa skutočne stala v živote, nie sú to fiktívne príbehy.)
Tento príbeh sa odohral ďaleko v Rusku. Možno to Tolstému povedal jeden z námorníkov, ktorí navštívili londýnsky prístav.
Koľkí z vás boli v ZOO? A čím sa tam kŕmia dravé zvieratá?
Takže predtým, než boli kŕmené túlavými zvieratami.
3) -Otvorte návod na strane 160 a zistite, čo sa stalo.
4) -Ale najprv si prečítajme ťažké slová z obrazovky SNÍMKA №9 (Sm-tre-nye)
^ 5) -Zopakujme si, kto je BARIN? (bohatý muž, ktorý má sluhu)
6) Čítanie pre seba.
7) Reťaz čítania Prečítajte si pozorne text a potom sa podeľte o svoje dojmy.
8) Primárne vnímanie:
Páčil sa vám príbeh?
Čo je on?
Aké pocity vo vás vyvolal?
Komu to bolo ľúto?
^ VI. Fyzioterapia pre oči SNÍMKA #10
VII.Rozbor textu.
Prečítajte si, ako príbeh začína?
Prečo Lev Nikolajevič začína svoj príbeh týmto spôsobom? (Aby sa to nikdy nestalo. Chce nás naučiť milovať zvieratá. V príbehu sú ľudia nemilosrdní a lev a pes sú láskaví.)
1) Pracujte vo dvojiciach:
Lev a pes sa teda stretli. Zistite, ako prebieha stretnutie, sú to 3 červené čiary, 3 odseky. Ceruzkou podčiarknite akčné slová psa a leva. Pomenujte slová, teda správanie oboch pri stretnutí ^. SNÍMKA №11
2) Otázky zo snímky: SLIDE # 12
Prečo lev nezje hneď psa ako ostatní? (Bola hravá, láskavá, vrtela chvostom, akoby prosila, aby ju nejedol.)
Čo tieto dve zvieratá spájalo? (Priateľstvo, porozumenie)
A ako sa prejavovalo priateľstvo? (lev zdieľal mäso, spali spolu)
Ako zareagoval kráľ zvierat na snahu majiteľa vrátiť psa? (naježil sa a zavrčal)
Ako dlho spolu žili?
Čo sa potom stalo so psom?
Ako znášal lev smrť psa? Prečítajte si to.
Prečo lev neprijal iného psa?
Ako smrť priateľa ovplyvnila leva? (Zomrel, nemohol zniesť stratu priateľa)
^ 8VIII Záver z príbehu:
Čo chcel Tolstoj vyjadriť týmto kúskom? Urobme záver.
Tolstoj vykreslil leva ako človeka, ukázal, ako prežíva smútok a stratu. Prejavuje sa tu oddanosť citu lásky k priateľovi. SLIDE číslo 13
Akú životnú lekciu si môžeme vziať z príbehu? SLIDE číslo 14
IX. Práca s ilustráciou.
Ako sa kreslí lev?
Čo možno dodať k portrétu „kráľa zvierat“? (vie byť empatický, láskavý, lojálny)
X. Slová ďalšieho veľkého spisovateľa o láske SLIDE №15.
Čo sa s nami stane, ak dobro, krása, láska - univerzálne ľudské hodnoty zmiznú? (Zmeníme sa na zlých, bezcitných, bezohľadných)
Modelovanie obalu XI. SNÍMKA №16
Ste umelci, aká bude obálka vašej knihy?
Prehliadka výstavy.
XII.D / W SNÍMKA №17
Mestská vzdelávacia inštitúcia
"Gymnázium № 5""
Saratov
Zhrnutie lekcie
na literárne čítanie
v triede 3
L.N. Tolstoj. Lev a pes
pripravený
učiteľka na základnej škole
Petrova Marina Vasilievna
Saratov
Zhrnutie lekcie
o literárnom čítaní
Téma lekcie: L.N. Tolstoj. Lev a pes.
Účel lekcie:
Rozvíjať chápanie slova ako prostriedku tvorby umelecký obraz, prostriedok na vyjadrenie autorstva.
Formovať systém čitateľských zručností, učiť štylistickú analýzu textu.
POČAS VYUČOVANIA
1.Vrátenie odovzdaného materiálu.
Dnes pokračujeme v práci s dielami veľkého spisovateľa L.N. Tolstoj.
Pripomeňme si pri dielach, ktorých žánrov sme už pracovali v predchádzajúcich lekciách.
čo je realita?
2. Stanovenie cieľa vyučovacej hodiny.
Dnes sa zoznámime s realitou Tolstého "Lev a pes".
Kde sa môžu stretnúť? Môžu sa stretnúť vo voľnej prírode? Aké pocity medzi nimi môžu vzniknúť? prečo?
Príbeh rozprávaný L.N. Tolstého, sa stalo veľmi dávno, vo vzdialenom meste Londýn. Možno jeden z námorníkov, ktorí navštívili londýnsky prístav, povedal spisovateľovi o tomto spoľahlivom príbehu. Kto vie. Faktom však je, že „Malý Tolstoj bol veľmi citlivý - keď počúval smutné príbehy alebo videl napríklad zabitého vtáka, plakal, a preto sa mu hovorilo„ Leva-Reva “. Táto vlastnosť – súcit, teda schopnosť precítiť utrpenie iných ľudí, v ňom zostala až do konca života. Tému súcitu uvidíme v novom diele Tolstého.
Chlapci, pravdepodobne ste všetci boli v zoo?
– Videl niekto, ako sa tieto zvieratá kŕmia?
Takže predtým boli dravci často kŕmení zvieratami bez domova. Vypočujte si, čo sa stalo v jednej z týchto zoologických záhrad.
3. Primárne vnímanie.(Čítanie učiteľom.)
4. Overenie primárneho vnímania.
Aké pocity vyvolala realita? nadchli ste sa? (Na tabuli sú kľúčové slová.)
Ktoré epizódy vás nadchli?
5. Inscenácia učebná úloha.
LN Tolstoj na svojich dielach veľa pracoval, starostlivo vyberal každé slovo.
Dnes sa naučíme reflektovať autorov výber slov, stavbu viet, aby sme presnejšie, hlbšie pochopili myšlienky a pocity, ktoré autor do svojho diela vložil.
6. Sekundárne vnímanie a analýza textu.
Čítať prvý odsek.
V čom spočíva krutosť ľudí? Ako to ukazuje Tolstoj? (Mačky, psi a peniaze sú si rovné. V texte sú tieto slová spojené spojkou „alebo.“ Ak nie sú peniaze, potom možno divým zvieratám dať za potravu domáce zvieratá, ľudských priateľov.)
Čítať druhý odsek.
Aké pocity vo vás vyvolal čin toho človeka?
Aké slová opisujú jeho správanie?
Nájdite synonymum pre slovo "Chytil".
Prečo autor použil práve toto slovo, aký významový odtieň je pre neho dôležitý? (Ak to schmatol, konal unáhlene, náhodou schmatol to, čo sa mu dostalo pod ruku.)
Prečo je toto slovo použité v tejto vete "Malý pes" pretože príbeh sa volá „Lev a pes "? (Slovo "malý pes" vyjadruje pohŕdavý postoj postavy v príbehu k tomuto psovi, autorkin postoj je vyjadrený v názve.)
Prečítam vám poslednú vetu v tomto odseku, mierne ju upravím. Postupujte podľa textu, zamyslite sa nad tým, či zmena ovplyvňuje zmysel príbehu? (Učiteľ číta: „A vzali malého psíka a hodili ho do klietky k levovi“, pričom vynecháva slovo „na zjedenie.“ Je dôležité, aby autor zdôraznil, že ľudia hádžu živého psa na roztrhanie divokou zverou. Ak odstránite posledné slová, význam diela sa zmení.)
Čítať opis stretnutia leva a psa.
Prečo je takmer každá veta v tejto časti napísaná červenou čiarou? (Každá nová veta predstavuje ďalší obrat činnosti.)
Takto sa zvyčajne vytvára dialóg v liste – každá poznámka sa píše na nový riadok. Čítame skutočný príbeh, v dielach tohto žánru zvieratá nevedia rozprávať. Ako v živote komunikujú pomocou pohybov, gest. Skúsme rozlúštiť ich správanie, zistiť, čo je za každým pohybom.
- "Malý pes strčil chvost a vtlačil sa do rohu klietky." (Vystrašila sa a pripravila sa brániť, schúlila sa v kúte, chránila sa zozadu.)
- "Lev k nej pristúpil a oňuchal ju." (Toto je priateľské gesto. Lev neútočí, chce ju spoznať.)
- "Psík si ľahol na chrbát, zdvihol labky a začal mávať chvostom." (Pochopila dobré úmysly leva a sama mu dôverovala, zaujala najbezbrannejšiu pozíciu.)
- "Lev sa jej dotkol labkou a otočil ju." (Leo ju vrátil do predchádzajúcej polohy, akoby povedal: „Nedotknem sa ťa.“)
- "Pes vyskočil a postavil sa pred leva na zadné nohy." (Poďakovala levovi.)
- "Lev sa pozrel na psa, otočil hlavu zo strany na stranu a nedotkol sa ho." (Prebehlo zoznámenie. Lev si adoptoval psa.)
Aké pocity mali zvieratá?
Čítať ďalšie dva odseky.
Ako žije lev a pes? Prečo si to myslíš? (Lev si vzal psa pod ochranu: spí, hlavu si položila na jeho labku, čo znamená, že mu úplne dôveruje. Život ich však nebaví: lev sa občas hrá so psom. Život v klietke nemôže byť zábava.„Odvtedy pes žijev jednej klietke s levom, lev sa jej nedotkol, jedol jedlo, spal s ňou aniekedy hral sa s ňou."
Čítať nasledujúci odsek.
Aká nová postava sa objaví v príbehu?
Prečo mu Tolstoj nedá svoje meno? (To je jedno. U tohto človeka je hlavné, že je majiteľom, ovláda život leva a psa.)
Človek sa cíti pánom leva, ale poslúcha ho lev? (Neposlúchne. Psa vyhodili, aby ho zožral lev, ale nezjedol ho. Majiteľ dal mäso levovi, ten si odtrhol kúsok a dal ho psovi.)
V čom sú si pán a majiteľ podobní?
Prečo, keď uvidel svojho psa, myslel len na to, že je jeho vlastná, prečo nepovedal, že ju miluje, chýba mu? Prečo Tolstoy uviedol túto epizódu do príbehu? (Majster, rovnako ako majiteľ, nemá svoje vlastné meno, pretože hlavná vec nie je jeho osobné kvality, ale skutočnosť, že je majiteľom psa. Majiteľ a pán sa rýchlo pochopili, pre nich je najdôležitejší majetok. Tolstoj zdôrazňuje, že ľudia a lev vnímajú psa odlišne: pre ľudí je to majetok, ktorý musí patriť majiteľovi, pre leva je to priateľ, ktorého nemožno dať.)
Prečo príbeh nehovorí nič o tom, ako pes reagoval na vzhľad pána? (Pes prestal dôverovať ľuďom. Autor to zdôrazňuje, vynecháva popis jej reakcie na vzhľad pána.)
Čítať nasledujúci návrh.
Prečo si myslíte, že sa príbeh o celom roku života zmestí do jednej vety? (Život v klietke nie je bohatý na udalosti.)
Čítať príbeh do konca.
Ako sa lev zachoval, keď si uvedomil, že pes je mŕtvy? Prečítajte si to.
Prečo „začal hrýzť skrutky a podlahu“? (Lev už neposlúchal majiteľa, ale skutočne sa vzbúril až teraz, keď prežil smrť priateľa. Uvedomil si, že už nemôže zostať v klietke, snažil sa vyslobodiť, ale nepodarilo sa mu to.)
Prvýkrát sa starostlivosť prejavuje v postoji majiteľa k levovi: „Majiteľ si myslel, že lev zabudne na svoj smútok ...“ Ako sa majiteľ snažil pomôcť levovi? Prečítajte si to.
Ako tieto riadky opisujú majstra a leva? (Pre majiteľa je všetko v živote zameniteľné: jeden pes môže byť nahradený iným. Tentoraz majiteľ hodí iného psa do klietky nie preto, aby ho lev zožral, ale lev neprijíma iného psa, pretože pre neho je to ekvivalent zrady priateľa. Lev opäť neposlúcha majiteľa.)
V priebehu príbehu sme sledovali, ako lev bojoval v súboji s majiteľom, nikdy ho neposlúchol. Ale lev nemá dostatok sily na to, aby unikol z klietky. Kto je víťazom tohto súboja? Prečítajte si to. (Lev víťazí. Stále opúšťa moc pána, keďže nemôže uniknúť z klietky, vyberie si inú cestu – smrť. Päť dní odmietal potravu. „Na šiesty deň zomrel lev.“ Túto vetu vkladá Tolstoj do samostatný odsek, ktorý tomu dáva osobitný význam. Leo si vybral slobodu, aj keď za cenu svojho života. Ale aby sa tak rozhodol, musel prežiť smrť psa.)
7. Zovšeobecňovanie.
Teraz, keď sme si znovu prečítali príbeh, zamysleli sme sa nad výberom slov autora, pokúsime sa sformulovať, aké otázky, aké problémy kladie Tolstoj vo svojom príbehu? (1. Ľudia nemajú právo riadiť osud zvierat 2. Správanie leva je príkladom pre ľudí. Lekcia láskavosti, oddanosti.)
Všetko dobré na Zemi pochádza zo Slnka, všetko dobré pochádza od človeka. - Čítajte príbeh expresívne a snažte sa vyjadriť pozíciu autora vo svojom čítaní.
8. Zhrnutie lekcie.
Čo ste sa dnes v triede naučili? Aká technika analýzy textu pomohla hlbšie pochopiť príbeh?
Často si myslím: spisovatelia píšu diela so smutným koncom, režiséri točia smutné filmy a skladatelia píšu smutnú hudbu. Za čo? (Aby sa práca čo najviac rozprúdila viac pocitov v ľuďoch. Takéto diela nás učia empatii, súcitu, láskavosti.)
9. Domáce úlohy.-Pripravte si výrazné čítanie príbehu.-Pozývam vás zahrať si úlohu spisovateľa. Zmeňte koniec tohto smutného príbehu.
Zoznam použitej literatúry
1. Voyushina M.P. Štúdium literatúry na druhom stupni. - SPb.: Papyrus, 2003.
V Londýne sa predvádzali divé zvieratá a za pozretie si brali peniaze alebo psy a mačky na kŕmenie divých zvierat.
Jeden človek sa chcel pozrieť na zvieratá: na ulici schmatol psa a priniesol ho do zverinca. Nechali ho, aby sa pozrel, vzali malého psíka a hodili ho do klietky levovi, aby sa nažral.
Pes si strčil chvost medzi nohy a schúlil sa do rohu klietky. Lev k nej podišiel a oňuchal ju.
Malý psík si ľahol na chrbát, zdvihol labky a začal mávať chvostíkom.
Lev sa jej dotkol labkou a otočil ju.
Pes vyskočil a postavil sa pred leva na zadné nohy.
Lev sa pozrel na psa, otočil hlavu zo strany na stranu a nedotkol sa ho.
Keď gazda hodil mäso levovi, lev si kus odtrhol a nechal ho psovi.
Večer, keď išiel lev spať, pes si ľahol vedľa neho a položil mu hlavu na labu.
Odvtedy žil pes v jednej klietke s levom, lev sa ho nedotýkal, jedol jedlo, spal s ním a niekedy sa s ním hral.
Raz prišiel pán do zvernice a spoznal svojho psa; povedal, že pes je jeho vlastný a požiadal majiteľa zvernice, aby mu ho dal. Majiteľ ho chcel vrátiť, no akonáhle začali volať psa, aby ho vytiahol z klietky, lev sa naježil a zavrčal.
Takže lev a pes žili celý rok v jednej klietke.
O rok neskôr pes ochorel a zomrel. Lev prestal žrať a všetko zacítil, olízol psa a dotkol sa ho labkou.
Keď si uvedomil, že je mŕtva, zrazu vyskočil, naježil sa, začal sa bičovať chvostom po stranách, prirútil sa k stene klietky a začal hrýzť skrutky a podlahu.
Celý deň bojoval, hádzal sa v klietke a reval, potom si ľahol vedľa mŕtveho psa a stíchol. Majiteľ chcel mŕtveho psa odniesť, no lev k nemu nikoho nepustil.
Majiteľ si myslel, že lev zabudne na svoj smútok, ak dostane iného psa, a vpustí do klietky živého psa; ale lev ho hneď roztrhal na kusy. Potom labkami objal mŕtveho psa a päť dní tam ležal.
Na šiesty deň lev zomrel.
LEKCIA LITERÁRNEHO ČÍTANIA K TÉME:
"Morálny konflikt v diele Leva Tolstého" Lev a pes "
Typ lekcie: Otvorenie.téma: Postava hrdinu, jeho portrét, čin. Morálny konflikt.
Leo Tolstoy "Lev a pes"
Plánované výsledky (AML) v tejto lekcii:
Osobné UUD:
Študent bude mať:
emocionálna citlivosť na životné udalosti, schopnosť vcítiť sa do človeka, „našich menších bratov“;
schopnosť byť si vedomý morálnych pojmov a morálnych noriem, ako je podpora, porozumenie, vzájomná pomoc, milosrdenstvo, čestnosť, tvrdá práca, priateľstvo, svedomie;
schopnosť vyjadriť svoj emocionálny postoj k obsahu čítania (ústne vyjadrenie o postavách a diskutovaných problémoch).
Študent bude mať možnosť vytvoriť:
schopnosť uvedomovať si svoju rodinnú identitu, začlenenie do sveta triedy, školy;
schopnosť uvedomovať si seba ako osobnú jednotku s potrebou „pochopiť život“ a svoje miesto v ňom;
predstavy o hĺbke a rozmanitosti vnútorného sveta človeka;
zodpovednosť za svoju prácu, pojmy priateľstvo, lojalita, kolektivizmus;
motivácie k sebavyjadreniu pri čítaní, kreslení a hrových aktivitách;
usilovať sa o úspech vo vzdelávacích aktivitách.
Regulačné UUD:
Študent sa naučí:
meniť pozície poslucháča, čitateľa, diváka v závislosti od výchovnej úlohy;
orientovať sa v prijatom systéme náučných značiek;
akceptovať algoritmus na vykonávanie vzdelávacej úlohy;
vykonávať výchovno-vzdelávaciu činnosť v ústnom, písomnom prejave, v internom pláne a hodnotiť ich.
pracovať v súlade s algoritmom a kontrolovať fázy svojej práce;
zúčastňovať sa na prerokovaní plánu zadania, korigovať jeho plnenie, vykonávať sebakontrolu, hodnotiť výsledky svojej práce, samostatne pracovať s učebnými pomôckami.
Kognitívne UUD:
nájsť v texte odpoveď na danú otázku;
orientovať sa v obsahu učebnice;
Zhrnúť a klasifikovať vzdelávací materiál; formulovať jednoduché závery.
Študent bude mať možnosť naučiť sa:
Rozumieť informáciám obsiahnutým vo výrazových prostriedkoch diela;
Vyberte slová-definície pre charakteristiky hrdinov;
Uvedomte si úlohu názvu diela;
Vykonajte počiatočnú analýzu fiktívneho textu.
Komunikatívne UUD:
Študent sa naučí:
napĺňať potrebu komunikácie s rovesníkmi;
prejaviť záujem o komunikáciu a prácu v skupine;
podieľať sa na expresívnom čítaní;
Študent bude mať možnosť naučiť sa:
Porozumieť kontextovej reči dospelých;
Emocionálne vnímať obsah vyjadrení partnera;
Vyjadrujte hodnotové úsudky, rozumujte, dokazujte svoje postavenie;
Rešpektujte názor účastníkov rozhovoru;
Opravte činy súdruhov, pochopte informácie obsiahnuté v výrazové prostriedky Tvorba.
Výsledky predmetu:
Vedomé vnímanie obsahu textu, posúdenie jeho charakteru;
Orientácia v morálnom obsahu čítania, uvedomenie si podstaty správania postáv;
Účasť na diskusii (dialóg, polylóg) počúvaného a prečítaného diela;
Osvojenie si zručností vedomého, správneho, výrazného čítania;
Rozšírenie myšlienok o dielach Leva Tolstého.
Možné aktivity študentov:
Odpovedzte na otázky o obsahu literárneho textu;
Opíšte črty počúvaného diela, opíšte hrdinov;
Definujte Hlavná myšlienka funguje, pochop rozmanitosť umeleckými prostriedkami vyjadrenia postoja autora k zobrazovanému;
Porovnajte svoje odpovede s odpoveďami spolužiakov, zapojte sa do dialógu.
Vybavenie:
Učebnica "Literárne čítanie", ročník 2, V.Yu.Sviridov.
Prezentácia lekcie
Aplikačné karty 1.2.
Plán - osnova lekcie.
Org. moment. Začíname hodinu literárneho čítania. Na čo si myslíte, že potrebujeme tieto lekcie? Dnes budeme opäť skúmať tajomstvá literatúry a rozvíjať naše zmysly.
Aktualizácia znalostí. Navrhujem hrať hru „Tretí je navyše“ SNÍMKY 2-4
SNÍMKA 2- ďalšie slovo "pravda", tk. akcia skutočne prebieha
ŠMYKĽAVKA 3- ďalšie priezvisko - L. Tolstoy, tk. Yesenin a Pivovarova - básnici
ŠMYKĽAVKA 4- dodatočné dielo "Lev a pes", tk. ešte sme ho nestretli. Toto dielo napísal aj L. Tolstoj. Ukážte jeho portrét.
ŠMYKĽAVKA 5
Formulácia témy vyučovacej hodiny. Teraz zo slov „navyše“ vytvorte tému hodiny. ŠMYKĽAVKA 6
Opakovanie naučeného.Čo viete o L. Tolstom?
Problematická situácia.- Môžete podľa názvu povedať - o kom je tento príbeh?
Aký rozpor je vidieť už v názve príbehu?
(Lev je veľké dravé zviera a pes je malý.)
A o čom je tento príbeh?
(Nemôžete odpovedať, musíte si prečítať príbeh, analyzovať činy a správanie hrdinov, zistiť ich charakter.)
ŠMYKĽAVKA 7 Epigrafom lekcie budú nasledujúce slová - "Tajomstvá budú odhalené citlivému srdcu." Ako im rozumiete? Čo znamená „citlivé srdce“?
V detstve bol L. Tolstoy nazývaný "Leo - Roar". prečo? Keď počúval úbohé príbehy o zvieracích ľuďoch, plakal, pretože ich bolesť a smútok vzal za svoje, trpel s nimi. Ako sa volá tento pocit? SÚCIT
Prvotné oboznámenie sa s textom. AUDIO počúvanie príbehu.
ake mas pocity?
Ktoré epizódy vo vás prebudili tieto pocity?
Analýza práce.
HLASNÉ ČÍTANIE rozprávok deťmi „v reťazi“.
Ako sa pes dostal do klietky?
Čo zažila? Nájsť v texte
Prečo to lev nezjedol?
Kedy si pes uvedomil, že sa jej lev nedotkne? Ako sa volá tento pocit zo strany leva? STAROSTLIVOSŤ SNÍMKA 8 - animácia 1
Pes sa prestal báť leva a uveril mu? dokázať
Ako sa volá tento pocit zo strany psa? DÔVERA ŠMYKĽAVKA 8
- animácia 2
Dá sa povedať, že starostlivosť a dôvera prerástli do PRIATEĽSTVA zvierat? SNÍMKA 8 – Animácia 3-5
Dokázať to.
Ako sa cítil lev po smrti psa? Ako sa správal?
Prečo lev roztrhal iného psa? SNÍMKA 8 - animácia 6
ODDANOSŤ
Prečo zomrel lev?
Riešenie problémovej situácie.
TAK AKÝ MORÁLNY ROZPOR SI SI V PRÍBEHU Všimol?
Reprodukcia predtým získaných vedomostí. Modelovanie pozemku – skupinová práca.
Teraz vám rozdelím vety z textu, rozdelené na 2 časti. Musíte ich spojiť a usporiadať v poradí akcie. DODATOK 1 Kontrola - ŠMYKĽAVKA 9
Kontrola vedomostí. A teraz si overme vaše znalosti L. Tolstého a vašu všímavosť pri spoznávaní nového diela. Poďme vykonať testovaciu hru "Áno alebo nie?"
Ak je 10 správnych odpovedí - označte "5",
8 alebo 9 správnych odpovedí - označte "4",
4-7 správnych odpovedí - označte "3".
L. Tolstoj bol básnik? NIE
Volal sa jeho majetok Yasnaya Polyana? ÁNO
L. Tolstoj otvoril školy v meste? NIE
Je pravda, že L. Tolstoj vytvoril „ABC“? ÁNO
- "Lev a pes" - je to realita? ÁNO
Divoké zvieratá boli zobrazené v Moskve? NIE
Vbehol pes sám do klietky leva? NIE
Žili lev a pes rok v klietke? ÁNO
Lev zomrel na 6. deň po smrti psa? ÁNO
Zomrel lev na chorobu? NIE
Reflexia. Zhrnutie lekcie. - Prečo vytvárajú smutné diela? (rozvíjať zmysel pre súcit, láskavosť).
- O ČOM JE TÁTO PRÁCA? ČO TO UČÍ?
13. Doplnkový materiál - O vernosti zvierat bolo zložených veľa piesní a básní. Prečítajte si báseň Igora Khavroničeva a „O vernosti zvierat“, ( PRÍLOHA 2) pripraviť sa na expresívne čítanie.
- čo znamená čítať expresívne?
Vypočujte si a analyzujte 2-3 študentov
14. - D.Z.- podľa výberu - prerozprávanie príbehu alebo verša naspamäť.
15. POZNÁMKY podľa výsledkov testu.
ŽELÁM VÁM, ABY STE MALI LÁSKE, CITLIVÉ SRDCE
A VERNÝCH PRIATEĽOV!
PRÍLOHA 1
Divoké zvieratá sa ukázali v Londýne
a za pozeranie brali peniaze alebo psy a mačky na kŕmenie divých zvierat.
Nechali ho pozerať
a vzali malého psíka a hodili ho do klietky leva, aby ho zožral.
Večer, keď išiel lev spať,
pes si ľahol vedľa neho a položil mu hlavu na labku.
V roku
pes ochorel a zomrel.
Uhynutého psa si chcel majiteľ odniesť
ale lev nikomu nedovolil priblížiť sa k nej.
Na šiestej
deň, keď lev zomrel.
"O vernosti zvierat"
Vo zvieracej ríši nie je všetko ako u ľudí,
Zo všetkých zákonov je známy iba kódex cti,
Ak spolu - až do konca a iba spolu,
Nezradia, nezapletú bláznivé nápady.
Hoci sme silnejší a nie je v tom veľa lichôtok,
A naša myseľ je vždy bohatšia ako ich,
Ale v najchladnejšom mraze pre dvoch,
Vo svojej mohutnej vlne nájdu teplo!
Niekedy sa chceš k sebe pritisnúť ešte silnejšie,
Taký verný a oddaný priateľ!
Zvieratá sa navzájom nezradia!
Musíme si ich vážiť za ich lojalitu!
(6)
Lev Nikolajevič Tolstoj - autor veľkého množstva poviedok, noviel, románov - písal diela pre deti. Mnohé z jeho príbehov, jednoduchých a pravdivých, boli zahrnuté do „ABC“ – knihy napísanej špeciálne pre vzdelávanie roľníckych detí.
„Lev a pes“ je nezvyčajne dojímavý a smutný príbeh o priateľstve dvoch zvierat. Nahnevaní a krutí ľudia hodili malého bezmocného psíka do klietky, aby ho zožral lev. Lev, vždy divoký, silný, krutý, sa jej však nedotkol. So psom bol starostlivý a pozorný: "Lev sa jej nedotýkal, jedol jedlo, spal s ňou a niekedy sa s ňou hral." O rok neskôr pes zomrel. Smútok leva, ktorý „bojoval, zmietal sa v klietke a reval, potom si ľahol k mŕtvemu psovi a stíchol“, je do očí bijúci.
Náklonnosť leva k psovi sa ukázala byť taká silná, že roztrhal iného psa a o niekoľko dní neskôr zomrel. Tolstoy rozpráva tento príbeh veľmi stručne. Neopisuje pocity postáv, ich dojmy a postoj k tomu, čo sa deje. Ale tento príbeh nemôže nikoho nechať ľahostajným. Je to ako keby sme cítili utrpenie osamelého leva. Pravdivosť autora, ktorý nič neprikrášľuje a nezjemňuje odohrávajúce sa udalosti, len umocňuje dojem. Toto je príbeh oddanosti a lojality. Po prečítaní cítite smútok, smútok a obdiv.